• Forumda henüz oluşturulmamış kategori varsa "İstediğiniz kategoriyi açalım!" konusuna mesaj yazabilirsiniz.
  • Forum sitemiz kısa bir süre Yeni Üye alımına ve Yeni Başlık açımına kapatılmıştır.

Kripto Para Nedir ?

cengiz5230

New member

Kripto Para Birimi Nedir?​

Kripto para, dijital paradır. Normalden iki ana parametrede farklılık gösterirler. Bağımsızdır. Kripto para mevcut herhangi bir para birimine, petrol fiyatına ya da başka herhangi bir varlığa bağlı değildir.

Sanaldır. Kripto para nedir sadece dijital alanda bulunur ve elektronik bir cüzdanda saklanır. Kripto para biriminin Merkez Bankası gibi düzenleyici bir birimi yoktur. Tek dijital para sorunu, uygulamaları çalıştıran kullanıcılar tarafından madencilik sorunudur. Kaynakların kullanımı için bilgisayar gücüyle herhangi bir miktarda sanal para aktarılır. Sanal değişim hizmetleri aracılığı ile kripto para birimini gerçek para ile takas edebilirsiniz.

Hangi Kripto Para Birimleri Vardır?​

Binlerce kripto para birimi vardır. Her şey 2009 yılında ortaya çıkan bitcoin ile başlamıştır. Dijital madeni paraların popülaritesindeki patlama ise 3 ila 4 yıl sonra başlamıştır. Şimdi ise en büyük borsada yaklaşık 300 tür kripto para birimi alınmaktadır.

Teknolojide ileri seviyede olan herkes, bir çocuğu bile kripto para birimini yazabilir. Bu bir metafor değildir. Teknoloji meraklısı öğrenciler kendi kripto paralarını yaratıyorlar. Kripto para birimleri, programların yazıldığı yaklaşık olarak aynı ilkeye göre yazılmaktadır.

Neden Kripto Para Birimine İhtiyacınız Var?​

Kripto para birimleri, büyümelerinden iyi para kazanmayı uman insanlar tarafından satın alınır. Örneğin, 2014 yılında bitcoin 100 dolarken, bir süre sonra 200 dolar fiyatla tuttu. Şimdi ise 4,7 bin dolardan daha fazlaya mal oluyor.
Finansörler, kripto para alımını en riskli ama aynı zamanda en karlı yatırım türü olarak adlandırıyorlar.

Elektronik Formdaki Kripto Para Birimi ile Normal Para Arasındaki Fark Nedir?​

Elektronik kripto para birimi ile elektronik formdaki normal para arasındaki temel fark şu şekildedir:

  • Normal paranın elektronik olarak hesapta görünmesi için, önce bir banka ya da ödeme terminali aracılığıyla fiziksel olarak hesaba yatırılması gerekir.
  • Yani, normal para birimi için, elektronik biçim, fiziksel düzenlemenin biçimlerinden biridir.
  • Kripto para birimi doğrudan web üzerinde yayınlanır ve herhangi bir geleneksel para birimi sistemi ile hiçbir şekilde bağlantılı değildir.
  • Böylelikle kripto para birimi bir tür elektronik para diyebiliriz.
 
Üst